Kuvia Gaalasta Kuvat Vesa Moilanen
Varkauden Urheilun ja Liikunnan Kunniagalleriaan nimetyt
Nro 15. Kerttu Pesonen hiihto Warkauden Urheilijat, 16. Pentti Pesonen hiihto Kangaslammin Kisailijat -45, 17. Olli Tyrväinen speedway Warkauden Moottoripyöräurheilijat, 18. Harri Vänni lentopallo Varkauden Tarmo, 19. Petteri Häyrinen lentopallo Varkauden Tarmo ja 20. Risto Kovanen lentopallo Varkauden Tarmo.
Varkauden kaupungin stipendit
Kari Hurri Keski-Savon Keilailuliitto / YSISATA, Markku Levänen Savon Dynamo, Aki-Pekka Mustonen Varkaus Racing Team, Jesse Mustonen Varkaus Racing Team, Laura Niinimäki Ratsastusseura Hakkapeliitat -71, Timo Pulkkinen Pohjois-Savon Näkövammaiset ry Varkauden osasto, Timo Seppä Viljolahden Erä, Ossi Sippu Leppävirran Urheilijat ja Viivi Valutie Savon Voima Veikot.
2016 Varkauden paras urheilija
Kari Hurri Kari Hurri Keski-Savon Keilailuliitto / YSISATA.
2016 liikunta- ja urheiluteko
Varkaus Racing Team.
Ohjaaja- ja valmentajatunnustus
Matti Immonen WJK Juniorit.
Urheiluseurat ry:n ja Warkauden Lehden junnustipendit
WJK Juniorit ry:n C-poikien futsal- joukkue ja Oona Ronimus jääkiekko Warkis Varkaus.
Varkauden Urheiluseurat ry:n jäsenseurojen lajien parhaina palkitut
Miehet
Autourheilu: Juuso Häyrinen Varkauden Urheiluautoilijat, frisbeegolf Esa Kolehmainen Disc Golf Varkaus, golf Janne Aali Kartanogolf, jalkapallo Tommi Lankinen Warkauden Jalkapalloklubi – Warkaus JK, judo Mikko Koskinen Yama-Arashi, jääkiekko Joonas Miettinen Warkis Varkaus, jääpallo Niko Nissinen WP 35, kaukalopallo Samu Montonen Varkauden kaukalopallo / EPA-TT, keilailu Kari Hurri Keski-Savon Keilailuliitto / YSISATA, moottorikelkkailu Kari Nykänen Varkaus Racing Team, moottoripyöräily Jesse Mustonen Varkaus Racing Team, paini Eetu Tolvanen Varkauden Tarmo, pesäpallo Roope Räisänen Puurtilan Kisa-Pojat, salibandy Roope Turunen Varkauden Tarmo ja shakki Mikko Timonen Varkauden Tarmo.
Naiset
Golf Sonja Valtonen Kartanogolf, pesäpallo Anu Kukkonen Puurtilan Kisa-Pojat, ratsastus Laura Niinimäki Ratsastusseura Hakkapeliitat, salibandy Mari Pietiläinen Varkauden Tarmo, suunnistus Iisa Lehtiniemi Savon Suunta ja voimanosto Viivi Valutie Savon Voima Veikot.
Miesveteraanit
Ammunta Rauno Peippo Varkauden Ampujat, autourheilu Hannu Pohjola Varkauden Urheiluautoilijat, frisbeegolf Maco Moilanen Disc Golf Varkaus, golf Yrjö Nykänen Kartanogolf, jalkapallo Keijo Tarvainen Warkauden Jalkapalloklubi – Warkaus JK, jääpallo Harri Kauhanen WP 35, keilailu Timo Koivula Keski-Savon Keilailuliitto / YSISATA, kaukalopallo Tero Iivanainen Varkauden kaukalopallo / EPA-TT, moottoripyöräily Janne Tainio Varkaus Racing Team, potkukelkkailu Markku Levänen Savon Dynamo, shakki Timo Airas Varkauden Tarmo, suunnistus Tapio Tikkanen Savon Suunta, uinti Lauri Vilhunen Varkauden Uimarit, vammaisurheilu Timo Pulkkinen Pohjois-Savon Näkövammaiset, voimanosto Pentti Pitkänen Savon Voima Veikot ja yleisurheilu Aki Nyyssönen Varkauden Kenttä-Veikot.
Naisveteraanit
Golf Tuula Nykänen Kartanogolf, keilailu Maritta Ruotsalainen Keski-Savon Keilailuliitto / WBT, lentopallo Erja Tulikanto Varkauden NMKY ja suunnistus Tarja Törmikoski Savon Suunta.
17 – 20 v. pojat
Jalkapallo Jesse Simoinen Warkauden Jalkapalloklubi – Warkaus JK ja WJK Juniorit, jääkiekko Joona Kolehmainen Warkis Varkaus, jääpallo Juho Holopainen WP 35, keilailu Topias Venäläinen Keski-Savon Keilailuliitto / YSISATA, moottoripyöräily Niklas Säyriö Varkaus Racing Team, nyrkkeily Kalle Mikkonen Varkauden Voimailuseura, pesäpallo Nestori Moisio Puurtilan Kisa-Pojat, ratsastus Teemu Tuovinen Ratsastusseura Hakkapeliitat -71, salibandy Valtteri Hannelin Varkauden Tarmo, shakki Leo Hentunen Varkauden Tarmo, suunnistus Antti Järvenpää Savon Suunta, uinti Ville Luukkonen Varkauden Uimarit ja yleisurheilu Juuso Kolari Varkauden Kenttä-Veikot.
17 – 20 v. tytöt
Jalkapallo Sara Välimäki WJK Juniorit, judo Nea Pöysti Yama-Arashi, lentopallo Siiri Vehmanen Varkauden NMKY, pesäpallo Elisa Honkanen Puurtilan Kisa-Pojat, salibandy Jenny Juntunen Varkauden Tarmo, suunnistus Anu Pylkkänen Savon Suunta, taitoluistelu Elisa Tikanmäki Varkauden Tarmo, uinti Viivi Immonen Varkauden Uimarit, voimanosto Jenna Pitkänen Savon Voima Veikot ja yleisurheilu Laura Ollikainen Varkauden Kenttä-Veikot.
13 – 16 v. pojat
Golf Kaarle Muurikoski Kartanogolf, jalkapallo Ilari Kekäläinen WJK Juniorit, judo Timi Simonen Yama-Arashi, jääkiekko Joona Timonen Warkis Varkaus, jääpallo Juuso Eronen WP 35, keilailu Onni Riikonen Keski-Savon Keilailuliitto / Mainarit, moottoripyöräily Viljam Lappi Varkaus Racing Team, pesäpallo Santeri Räisänen Puurtilan Kisa-Pojat, salibandy Juho Karvonen Varkauden Tarmo ja yleisurheilu Kaapo Kolari Varkauden Kenttä-Veikot.
13 – 16 v. tytöt
Jalkapallo Oona Janhunen WJK Juniorit, judo Pia Pöysti Yama Arashi, jääkiekko Oona Ronimus Warkis Varkaus, keilailu Nanna Salakka Keski-Savon Keilailuliitto / WBT, lentopallo Aino Hynninen Varkauden NMKY, pesäpallo Sirkku Rouvinen Puurtilan Kisa-Pojat, ratsastus Miila Pulkkinen Varkauden Urheiluratsastajat, taitoluistelu Elvi Väliaho Varkauden Tarmo, uinti Vilma Mikkonen Varkauden Uimarit ja yleisurheilu Pipsa Lundberg Varkauden Kenttä-Veikot.
Lisätietoja
Hannu Kiminkinen
0500 279 926
hannu.kiminkinen@co.inet.fi